Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

"Krzyk" - horror rewolucyjny

15 stycznia 2022 | Plus Minus | Łukasz Adamski
źródło: materiały prasowe

Ćwierć wieku od premiery „Krzyku" na ekrany kin wchodzi jego nowa odsłona. Horror Wesa Cravena zrewolucjonizował gatunek, burząc jego typowe konstrukcje fabularne.

Zmarły w 2015 roku Craven przeszedł do historii kina dzięki niskobudżetowemu horrorowi „Koszmar z Ulicy Wiązów" z 1984 r. Kosztujący milion dolarów film o mordującym nastolatków w ich śnie Freddiem Kruegerze zarobił 57 mln dol., stając się jednym z najpopularniejszych horrorów w dziejach. Stał się tak ikoniczny dla lat 80., że cytował go sam prezydent Ronald Reagan. Film doczekał się licznych krzyżujących konwencje kontynuacji z „Piątkiem 13-go" i dał wiatr w żagle wytwórni New Line Cinema, która inwestowała potem w odważne projekty, jak „Siedem" Davida Finchera. Ba, współprodukująca potem „Władcę pierścieni" niezależna wytwórnia została ochrzczona mianem „Domu, który zbudował Freddie".

Wes Craven, pisząc „Koszmar...", był już znany jako reżyser brutalnego i do dziś szokującego „Ostatniego domu po lewej" (1972) i kanibalistyczno-eugenicznego „Wzgórza mają oczy" (1977). Oba filmy wpisywały się w naznaczoną wojną w Wietnamie i aferą Watergate drapieżną rewolucję amerykańskiego kina lat 70., gdy amerykańska Nowa Fala pogrzebała wszechwładzę systemu studyjnego. Wówczas na scenie pojawił się też John Carpenter, którego „Halloween" (1978) dało początek podgatunkowi horroru, jakim jest slasher, choć jego źródeł należy szukać w „Psychozie" (1960) Alfreda Hitchcocka i „Podglądaczu" Michaela...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12166

Wydanie: 12166

Zamów abonament