Na jakich zasadach można uzyskać dane z rejestru PESEL
Ewidencja ludności nie jest jawnym rejestrem jak KRS lub CEIDG. Informacje w niej zawarte można uzyskać w szczególnych sytuacjach wymienionych w ustawie.
Prowadzenie ewidencji ludności odbywa się w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności, który stanowi rejestr PESEL, oraz w rejestrach mieszkańców, prowadzonych w systemie teleinformatycznym. Wykonywanie tego zadania zostało powierzone gminom, jako zadania zleconego z zakresu administracji rządowej. Utrzymanie i rozwój rejestru PESEL, jako rejestru teleinformatycznego, zapewnia minister właściwy do spraw informatyzacji. Podstawą prawną do prowadzenia ewidencji ludności oraz przetwarzanych w niej danych jest ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 510 z późn. zm.; dalej: u.e.l.).
Czyje dane
W rejestrze PESEL gromadzone są zasadniczo dane:
1) obywateli polskich zamieszkujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) obywateli polskich zamieszkujących poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w związku z ubieganiem się o polski dokument tożsamości;
3) cudzoziemców zamieszkujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przepisy szczególne mogą określać kategorie innych osób, obowiązanych na podstawie odrębnych przepisów do posiadania numeru PESEL. Z kolei w rejestrze mieszkańców gromadzone są dane osób, ujętych w rejestrze PESEL, które wykonały obowiązek meldunkowy na terenie danej gminy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta