Powrót do praworządności
Do naprawienia wymiaru sprawiedliwości konieczna jest dyskusja na argumenty, a nie emocje.
W minionym tygodniu ogłoszony został projekt ustawy przygotowany w „Porozumieniu dla praworządności", które na początku grudnia 2021 r. zawarły organizacje społeczne oraz środowiska opozycyjne. Kilka tygodni pracy nad propozycjami Stowarzyszenia Iustitia mają w założeniu przywrócić praworządność w Polsce.
Mocne fundamenty
Idea „Porozumienia dla prawodządności" jest niezwykle cenna. Wprawdzie projekt ustawy nie ma obecnie szansy nie tylko na uchwalenie (przedstawiciele obozu rządzącego już to zakomunikowali), ale chyba nawet na wprowadzenie pod obrady, jednak buduje on fundamenty pod wspólne myślenie o urządzeniu Polski – w tym przypadku w sferze wymiaru sprawiedliwości – po zmianie władzy.
Jest zatem jeszcze trochę czasu na dopracowanie zasad współpracy, w tym słuchania podnoszonych w dyskusji argumentów i ocen odmiennych od własnych. „Porozumienie dla praworządności" jest w tej materii dobrym poligonem doświadczalnym dla wszystkich uczestników.
Ogłoszony projekt ustawy naprawczej wywołał już liczne komentarze, do których warto sięgnąć, zastanowić się, nawet po to, żeby się z nimi nie zgodzić.
Stawiane jest też fundamentalne pytanie, czy sędziowie, przedstawiciele Stowarzyszenia Iustitia, powinni uczestniczyć w pracach nad projektem, czy należałoby pozostawić to zadanie politykom. Przed rokiem 2015...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta