Jednolity system ochrony patentowej coraz bliżej. Jak się przygotować?
Będzie można uzyskać w jednolitej scentralizowanej procedurze patent obowiązujący w wielu krajach Unii Europejskiej.
Po wielu latach gorących dyskusji i przygotowań dotyczących stworzenia w Europie jednolitego systemu ochrony patentowej w końcu nastąpił przełomowy moment, w którym można realnie oczekiwać, iż system ten wejdzie w życie z końcem tego roku. Wraz ze złożeniem przez Austrię odpowiednich dokumentów ratyfikacyjnych, w styczniu bieżącego roku, weszła w życie faza tymczasowego zastosowania Porozumienia w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego, która – zgodnie z oświadczeniem unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry'ego Bretona – prowadzi do pełnego uruchomienia tego systemu w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Obecnie będą prowadzone prace mające na celu m.in. wybór sędziów czy wdrożenie systemu informatycznego sądu.
Nie wszystkie kraje UE podpisały porozumienie
W założeniach stworzenie patentu europejskiego o jednolitym skutku (tzw. patentu jednolitego) ma umożliwiać przyznanie danemu zgłaszającemu prawa wyłącznego, które będzie automatycznie obowiązywać we wszystkich państwach UE uczestniczących w tym systemie, a zagadnienia związane z naruszeniem, czy unieważnieniem takiego patentu będą rozpatrywane przez jeden sąd. System ten ma uprościć obecne procedury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta