Handel tradycyjny i e-commerce jeszcze długo będą napędzać rynek
Rynek magazynowy rośnie wraz z rozwojem handlu internetowego, który ma inną specyfikę niż tradycyjny handel, i potrzebuje większych magazynów – mówi Paweł Sapek, senior vice president i szef na region Europy Środkowej w Prologis.
Jak 2021 r. wypadł w liczbach dla polskiej części Prologis?
W ubiegłym roku podpisaliśmy umowy najmu na prawie 745 tys. mkw., cały polski portfel liczył na koniec grudnia 2,24 mln mkw. i był wynajęty na rekordowym poziomie 96 proc.
Zasoby Prologis w całej Europie to 19,9 mln mkw., z czego 4,59 mln mkw. w Europie Środkowo-Wschodniej. W minionym roku oddaliśmy w Europie Środkowej dziewięć budynków o łącznej powierzchni 261 000 mkw. i rozpoczęliśmy budowę kolejnych 11 budynków o łącznej powierzchni 187 000 mkw.
Raporty rynkowe za ostatnie dwa lata dowodzą, że pandemia okazała się katalizatorem polskiego rynku logistyczno-przemysłowego. Na jak długo starczy tego paliwa?
Niewątpliwie rynek magazynowy rośnie wraz z rozwojem handlu internetowego, który ma inną specyfikę niż tradycyjny handel, i potrzebuje większych magazynów – bo muszą one pomieścić więcej towarów, więcej przesyłek, więcej pracowników. Handel tradycyjny i e-commerce jeszcze długo będą napędzać rynek.
Druga sprawa wynikająca z pandemii to konieczność przeprogramowania łańcuchów dostaw. Przez długi czas przy zarządzaniu zapasami stawiano na optymalizację i dominowała filozofia „just in time" (zapasy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta