Mocy anten nie należało sumować
Jeden z ostatnich wyroków dotyczących m.in. możliwości znaczącego oddziaływania inwestycji na środowisko wydano bez dokładnego zbadania problemu.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejny wyrok w sprawie oceny zasadności sumowania mocy poszczególnych anten sektorowych w ramach jednej stacji bazowej telefonii komórkowej (wyrok NSA z 12 października 2021 r, sygn. II OSK 2124/18).
Stanowisko sądów
Sądy administracyjne wydały już kilka podobnych rozstrzygnięć, które dotyczyły wykładni przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Przepisy te były wielokrotnie analizowane pod kątem ustalenia, czy i w jakich sytuacjach oddziaływanie poszczególnych anten sektorowych winno być sumowane. Przytoczony wyrok z 12 października 2021 r. wpisuje się w ugruntowaną linię orzeczniczą sądów administracyjnych (m.in. wyrok NSA z 5 lutego 2020 r., sygn. II OSK 760/18, wyrok NSA z 12 stycznia 2021 r., sygn. III OSK 3455/21, czy też wyrok WSA w Poznaniu z 10 czerwca 2021 r., sygn. akt IV SA/Po 74/21). Z dotychczasowych rozstrzygnięć sądów wynika, że badając, czy dane przedsięwzięcie może znacząco oddziaływać na środowisko, w przypadku stacji bazowych telefonii komórkowych należy badać oddziaływanie oddzielnie dla każdej pojedynczej anteny, nie zaś sumować moc oddziaływania wszystkich anten w ramach inwestycji.
Zaczęło się od odmowy
Jeśli chodzi o wyrok NSA z 12 października...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta