Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chciwość rodzi postęp

04 lutego 2022 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

„Trzy rzeczy przyczyniają się do rozwoju ludzkości: żyzna ziemia, pracowity lud i możliwość swobodnego przemieszczania ludzi i towarów z jednego miejsca do drugiego" – napisał w XIII wieku angielski franciszkanin Roger Bacon w eseju „O nieprzydatności magii". Ta diagnoza się nie zdezaktualizowała.

Dzieje cywilizacji są ściśle powiązane z historią i rozwojem transportu, a rozwój transportu niekiedy zaskakuje. „Sirius" był pierwszym statkiem, jaki przepłynął Atlantyk – z Cork (Irlandia) do Nowego Jorku, korzystając wyłącznie z siły maszyny parowej. Ponieważ pod koniec rejsu zabrakło węgla, rąbano pokład i palono tym drewnem. „Sirius" zawinął do portu 4 kwietnia 1838 r. Kilka godzin po nim do Nowego Jorku dotarł drugi parowiec – „Great Western", który 15 dni wcześniej wypłynął z Bristolu. Po drodze jednak na statku wybuchł pożar. Załoga tak była pochłonięta gaszeniem ognia, że nie zauważyła, jak statek wpływa na mieliznę.

Na kolejnych parowcach wybuchały kotły, zapalał się węgiel, urywały się koła napędowe, ale nic już nie mogło uratować kapitanów żaglowców i załóg potrafiących je obsługiwać. Z mórz i oceanów od drugiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12183

Wydanie: 12183

Spis treści
Zamów abonament