Niemożliwość spełnienia świadczenia a odpowiedzialność odszkodowawcza
- Po zawarciu umowy może dojść do sytuacji, gdzie jedna ze stron nie jest w stanie wywiązać się ze zobowiązania na skutek wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, które pozostają całkowicie niezależne od jej woli. Jakie wywołuje to skutki prawne dla obu stron umowy?
W obrocie gospodarczym mamy często do czynienia z tzw. umowami wzajemnymi, gdy obie strony zobowiązują się, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej. Jeśli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, wówczas strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego. Jeśli świadczenie stało się niemożliwe na skutek okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności, zobowiązanie to wygasa.
Kwestię niemożności spełnienia jednego ze świadczeń wzajemnych wyjaśnia art. 495 § 1 Kodeksu cywilnego (KC). Przepis ten wskazuje, że w razie niezawinionej niemożliwości spełnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta