Czy zmierzamy do endemii
Kolejne kraje zapowiadają łagodzenie lub znoszenie obostrzeń epidemiologicznych. Czy oznacza to szybki powrót do normalności? – pisze szef portalu Liberfor.com.
1 lutego 2022 r. Dania ogłosiła zniesienie wszystkich ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, mimo że notuje rekordowe przyrosty zakażeń wariantem omikron. Rząd tego kraju przyjął założenie, że choroba wchodzi w końcową fazę epidemiczną. Ale co właściwie oznacza słowo endemia?
Jest to termin epidemiologiczny oznaczający stałe występowanie choroby (niekoniecznie zakaźnej) wśród określonej populacji i na określonym obszarze, bez wpływów zewnętrznych. Przykładem może być odra i różyczka, które są w Polsce chorobami endemicznymi. Malaria już nią nie jest, ponieważ zachorowania na tę chorobę mogą wystąpić jedynie u osób, które się nią zakaziły w krajach tropikalnych od komarów z rodzajów Anopheles.
Robiące karierę w ostatnich tygodniach słowo „endemia" nie oznacza zatem eradykacji, czyli całkowitego zwalczenia choroby na danym obszarze. Wręcz przeciwnie. To stałe, choć utrzymujące się na tym samym poziomie ilościowym, występowanie choroby zakaźnej w określonej populacji. Aby choroba była uznana za endemiczną, każda osoba zakażona chorobą przekazuje ją średnio tylko jednej innej osobie. W populacji z dużą ilością ludzi odpornych podstawowa liczba reprodukcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta