Nie każdy cudzoziemiec musi dostać minimalną płacę
Nadal możliwe jest zatrudnianie obcokrajowca na część etatu z wynagrodzeniem niższym niż 3010 zł, jeżeli ma prawo przebywać w Polsce na innej podstawie niż jednolite zezwolenie na pobyt i pracę.
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach (ustawa z 17 grudnia 2021 r.; DzU z 2022 r., poz. 91) wprowadziła przepis, który zobowiązuje obcokrajowców ubiegających się o uzyskanie zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce do wykazania, że otrzymują co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Spowodowało to wiele wątpliwości. Powstała obawa, że cudzoziemcy pracujący w Polsce w niepełnym etacie muszą otrzymywać pełną wysokość minimalnego wynagrodzenia, co postawi ich w gorszej sytuacji niż pracujących na tych samych zasadach Polaków. Dokładniejsza interpretacja nowych przepisów rozwiewa jednak te wątpliwości.
Stabilny dochód...
Obowiązujące od 29 stycznia 2022 r. przepisy znowelizowanej ustawy o cudzoziemcach mają w zamyśle skutkować uproszczeniem i przyspieszeniem procedur. Łatwiejsze ma być m.in. wnioskowanie o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. W związku z tym ustawodawca zrezygnował z wymogu przedkładania urzędowi niektórych dokumentów, w tym m.in. tych potwierdzających fakt posiadania przez cudzoziemca miejsca zamieszkania w Polsce. Konieczne nie jest już także wykazanie posiadania „stabilnego i regularnego dochodu". W praktyce wymóg ten oznaczał konieczność udowodnienia urzędowi, że wnioskujący o legalizację pobytu w Polsce obcokrajowiec posiada środki finansowe pozwalające utrzymać siebie oraz ewentualnych członków swojej rodziny. Były to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta