Mission Possible, czyli jak przywrócić praworządność
Sylwia Gregorczyk-Abram, Maria Ejchart-Dubois, Paulina Kieszkowska-Knapik, Michał Wawrykiewicz Nasza propozycja sprawiedliwie rozróżnia sytuację sędziów od osób, które świadomie wybierały awans, gdy inni bojkotowali wadliwe konkursy.
Polski rząd przegrał w ostatnich latach przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC) kilkanaście spraw o zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Każdy aspekt reform ministra Zbigniewa Ziobry oba trybunały uznały za naruszenie prawa europejskiego obowiązującego w Polsce. Część naruszeń kosztuje nas już setki milionów złotych kar oraz blokadę miliardów euro z Funduszu Odbudowy. W najbliższych tygodniach czeka nas zapewne wszczęcie procedury wstrzymania regularnych funduszy UE w ramach rozporządzenia o warunkowości.
W wyroku ws. Dolińska-Ficek i Ozimek przeciw Polsce ETPC stwierdza wręcz: „naruszenie praw skarżących miało źródło w zmianach w polskim ustawodawstwie, które pozbawiły polskie sądownictwo prawa wyboru członków KRS i umożliwiły władzy wykonawczej i ustawodawczej bezpośrednią lub pośrednią ingerencję w procedurę powoływania sędziów, tym samym systematycznie naruszając legalność sądu złożonego z tak powołanych sędziów. W tej sytuacji, w interesie zasad praworządności oraz rozdziału władzy oraz niezależności sądownictwa, wymagane jest szybkie działanie naprawcze ze strony Państwa Polskiego".
Strasburg dla każdego
Po takim orzeczeniu każdy obywatel, w którego sprawie orzekał tzw. neosędzia, może skutecznie podnosić w ETPC, że jego sprawa sądzona była przez „niesędziego"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta