Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno odzyskać nadpłaconą pensję

10 lutego 2022 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Gdy przez omyłkę służb księgowych na koncie pracownika znajdzie się zbyt wysoka kwota, zwykle na zwrot nadpłaty trzeba uzyskać zgodę zatrudnionego. Bywa jednak, że jej odzyskanie jest niemożliwe.

Wynagrodzeniem należnym pracownikowi jest to określone w art. 86 § 1 kodeksu pracy. Przepis ten nakłada na pracodawcę obowiązek wypłacania wynagrodzenia w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Chodzi tu tylko o to wynagrodzenie, które przysługuje pracownikowi z mocy umowy o pracę oraz przepisów prawa pracy – nie tylko ustaw czy rozporządzeń, ale przede wszystkim regulaminów wynagradzania czy układów zbiorowych pracy. W tym kontekście o wypłaceniu pracownikowi nienależnego wynagrodzenia można mówić, gdy nadpłacona pensja nie ma żadnego oparcia w tych regulacjach.

Większość firm wypłaca wynagrodzenia z dołu. Pracodawca – jako podmiot profesjonalnie zajmujący się prowadzeniem działalności gospodarczej i dysponujący odpowiednimi służbami – w dacie wypłaty wynagrodzenia powinien dysponować wszystkimi niezbędnymi danymi umożliwiającymi określenie jego wysokości w sposób prawidłowy. Należy zatem przyjąć, że genezą nadpłat pensji są z reguły pomyłki służb księgowych. Mogą się one sprowadzać do wypłacenia pracownikowi należnego wynagrodzenia zbyt szybko lub wypłacenia kwoty zawyżonej.

Nienależna wypłata

Co do zasady zbyt szybka wypłata wynagrodzenia nie rodzi żadnych poważnych konsekwencji, szczególnie gdy z przelewu wynika wyraźnie, czego on dotyczy. Nie ma wówczas wątpliwości, za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12188

Wydanie: 12188

Spis treści
Zamów abonament