Inflacja urwała się ze smyczy kredytu
W praktyce związek między tempem wzrostu zadłużenia kredytowego sektora prywatnego a inflacją nie jest tak oczywisty, jak wynikać by mogło z popularnych podręczników.
Współcześnie polityka pieniężna sprowadza się głównie do zmieniania wysokości oficjalnych stóp procentowych. Banki centralnie często mają skłonność to kręcenia jedynym im dostępnym „pokrętełkiem" – podstawową stopą procentową – to w lewo, to w prawo, nawet gdy brak po temu merytorycznej podstawy w skrupulatniejszej analizie sytuacji gospodarczej. Ma to często miejsce w trakcie przyspieszonej/wysokiej inflacji.
Wyższe stopy procentowe a inflacja
Bank centralny, który w takich okolicznościach, działając wedle swojej najlepszej wiedzy, nie podnosiłby swojej podstawowej stopy procentowej, naraża się na powszechną krytykę. Zwłaszcza ze strony mediów i domorosłych ekspertów, uwielbiających proste diagnozy i proste recepty: „Inflacja? Podnieść stopy!".
Ale dlaczego właściwie wyższe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta