Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Haute couture dla niezamożnych

10 lutego 2022 | Ekonomia i rynek | Danuta Walewska
Światowy rynek odzieży używanej w tym roku będzie miał wartość 36 mld dol., a za trzy lata  sięgnie kwoty 77 mld dol.
autor zdjęcia: Mykola Romanovskyy
źródło: Shutterstock
Światowy rynek odzieży używanej w tym roku będzie miał wartość 36 mld dol., a za trzy lata sięgnie kwoty 77 mld dol.

Na świecie rośnie zainteresowanie kupowaniem odzieży z drugiej ręki. Ubieranie się w stroje, które ktoś już wcześniej nosił, nie jest postrzegane jako obciach. To często świadomy wybór, ale i ukłon w stronę zrównoważonego rozwoju.

 

Na platformach online, ale i w sklepach stacjonarnych z odzieżą używaną można znaleźć prawdziwe perełki, jak torebki Luis Vuitton i trencze Burberry, firm, które są ikonami mody. Takie sklepy są popularne we Francji i w Stanach Zjednoczonych, ale jest ich coraz więcej także w Polsce. U nas ceny takich modowych perełek są wysokie, bo rynek jest jeszcze mały.

Jakie są powody wzrostu zainteresowania kupowaniem w second-handach? Co najmniej kilka. Oczywiście cena, bo taka odzież jest tańsza niż nowa. Ale w pandemii mieliśmy więcej czasu na zwrócenie uwagi na to, co nas otacza, czyli tzw. przyrodę i jej urodę. Dotarło do sporej grupy, że jest naprawdę ważna, więc trzeba bardziej zwrócić uwagę nie tylko na to, co jemy, ale również i na to, co nosimy. Do wyprodukowania jednej bawełnianej koszulki potrzeba 2,5 tys. litrów wody, a w przypadku dżinsów aż 8 tys. litrów. Cała branża odzieżowa zużywa każdego roku 1,5 tryliona litrów wody do produkcji ubrań i tkanin.

Zamknięte sklepy i lockdown skłoniły wiele osób do zrobienia porządku w szafach. Okazało się, że spora część ich zawartości już nam nie pasuje, a z niektórych rzeczy właściciele „wyrośli". Co zrobić? Jest kilka możliwości. Można włożyć do pojemnika z odzieżą używaną, która jest potem sortowana i sprzedawana. Można sprzedać lub wymienić na platformach handlowych.

To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12188

Wydanie: 12188

Spis treści
Zamów abonament