Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W UE zabraknie pracowników

10 lutego 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Słojewska
źródło: Rzeczpospolita

Biedniejsze regiony Europy Wschodniej bogacą się dzięki unijnym funduszom. PKB regionu warszawskiego jest wyższy od średniej unijnej. Regionom wiejskim grozi wyludnienie.

 

Komisja Europejska opublikowała 8. raport o polityce spójności (przygotowywany co trzy lata). Pokazuje on, jak unijne fundusze wpływają na zmniejszenie różnic w rozwoju gospodarczym pomiędzy regionami UE, których jest 242. KE szacuje, że dzięki funduszom spójności PKB na mieszkańca regionów słabiej rozwiniętych wzrośnie nawet o 5 proc. do 2023 r. Te same inwestycje przyczyniły się również do zmniejszenia o 3,5 proc. różnicy w PKB na mieszkańca między regionami najsłabiej i najbardziej rozwiniętych regionów.

– Dzięki mapowaniu obszarów wiemy, które państwa członkowskie i regiony muszą robić więcej i lepiej. To pozwala nam lepiej przygotować politykę spójności na przyszłość – powiedziała Elisa Fereira, unijna komisarz spójności reform.

Mniej dysproporcji

Polityka spójności jest ważnym źródłem inwestycji w UE. Jej udział w inwestycjach publicznych zwiększył się z 34 proc. w okresie budżetowym 2007–2012 do 52...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12188

Wydanie: 12188

Spis treści
Zamów abonament