Renoma sprzedawanej firmy jest wolna od podatku
Kto kupuje zorganizowane przedsiębiorstwo, nie będzie musiał płacić PCC od jego perspektyw.
Wartość firmy, tzw. goodwill nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) – tak uznało siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w wydanej w poniedziałek uchwale. Tym samym transakcje sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie powinny być obciążone tym podatkiem w części odpowiadającej wartości firmy. Uchwała ma zakończyć utrzymującą się od kilku lat rozbieżność orzecznictwa sądów administracyjnych. Jedne uznawały, że tę wartość należy opodatkować, inne – że nie.
Niewidoczny potencjał
W praktyce goodwill to wartość idąca w miliony czy nawet miliardy złotych. Gdyby bowiem jakiś wielki światowy koncern chciał sprzedać oddzielnie halę produkcyjną, maszyny i technologie – zainkasowałby znacznie mniej, niż gdyby sprzedawał to łącznie jako sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo, które ma mocną renomę, stałych klientów i zdolność do generowania zysków.
Prawną definicję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta