Zdalne sesje rady pozwalają na jawność obrad
Osoba znajdująca się na drugim końcu świata, dzięki dostępnej technologii, może obecnie brać udział w pracach organu w czasie rzeczywistym, bez uszczerbku dla jakości jej pracy. Ma to istotne znaczenie także w pracach samorządowców.
W marcu 2020 r. Rada Miasta Chorzowa znowelizowała statut miasta w ten sposób, że rozszerzyła w nim możliwości korzystania z tzw. „zdalnego trybu obradowania”.
Poważna zmiana w statucie
Nowelizacja polegała na wprowadzeniu do statutu następującego przepisu:
§ 34a. W przypadku ogłoszenia stanu nadzwyczajnego na części lub na całym terytorium państwa, albo stanu epidemii, albo w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia radnych, albo mienia znacznych rozmiarów, sesja Rady może odbyć się za pomocą elektronicznych środków komunikacji na odległość. Radni zabierają głos oraz głosują zdalnie. Identyfikacja radnego i potwierdzenie jego obecności następuje przy użyciu elektronicznych środków komunikacji na odległość przekazujących obraz i dźwięk. Do zwołania sesji oraz procedury głosowania stosuje się odpowiednie przepisy Statutu.
Wojewoda był przeciw
W ocenie wojewody śląskiego taki przepis prawa miejscowego istotnie naruszał prawo i musiał zostać uchylony. Organ ten w rozstrzygnięciu nadzorczym wywodził 30 kwietnia 2020 r., NPII.4131. 1.420.2020, że istotne naruszenie prawa polegało na unormowaniu w statucie materii uregulowanej przez ustawę i ograniczenie obywatelom prawa do wstępu na sesję organu stanowiącego. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia przypomniano, że problem przeprowadzania sesji organów stanowiących z wykorzystaniem tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta