Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z archiwum X muzy

01 marca 2022 | Rzecz o prawie | Adam Marciniak

Podpisanie konwencji było formalnością, bo ustawa zadbała o filmy sama.

Kinematografia jest najpotężniejszą bronią” – tymi słowami Benito Mussolini dokonał oficjalnego otwarcia studia filmowego Cinecittà, będącej do dziś największą wytwórnią filmową we Włoszech. Cytat ten przytaczam na wstępie trochę prowokacyjnie, przede wszystkim jednak chcę podkreślić, iż od samych swoich narodzin, sztuka filmowa, jej rozwój oraz kształt cieszyły się znacznym zainteresowaniem władz publicznych. I choć za kolebkę kinematografii uważa się powszechnie Stany Zjednoczone, to również państwa europejskie napisały swoją, niezwykle bogatą, historię X muzy. Historię, którą warto pielęgnować i chronić.

Zgromadzić, zachować, udostępniać

Taką też ochronę zdaje się zapewniać ratyfikowana przez Polskę ustawą z 17 września 2021 r. europejska konwencja o ochronie dziedzictwa audiowizualnego, sporządzona w Strasburgu 8 listopada 2001 r. (DzU z 2021 r., poz. 1886). Twórcy konwencji, co wyraźnie podkreśla preambuła, zdawali sobie sprawę z istoty i wagi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12204

Wydanie: 12204

Spis treści
Zamów abonament