Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec gry pozorów

01 marca 2022 | Sport | Kamil Kołsut
Polscy piłkarze odmówili gry z Rosjanami w barażach o mundial. Na zdjęciu Michał Helik (z lewej) i Tomasz Kędziora (z prawej, w środku Artiom Dziuba) podczas ostatniego spotkania z Rosją przed ubiegłorocznymi mistrzostwami Europy
autor zdjęcia: Maciej Kulczyński
źródło: PAP
Polscy piłkarze odmówili gry z Rosjanami w barażach o mundial. Na zdjęciu Michał Helik (z lewej) i Tomasz Kędziora (z prawej, w środku Artiom Dziuba) podczas ostatniego spotkania z Rosją przed ubiegłorocznymi mistrzostwami Europy

Polacy stanęli na czele buntu przeciwko FIFA. Światowa federacja kazała nam grać w piłkę z Rosjanami, ale zmieniła decyzję po oświadczeniu MKOl-u.

Presja miała sens, skoro Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) jeszcze w niedzielę przerwała milczenie i potępiła użycie siły przez Rosjan podczas inwazji na Ukrainę. Nie wykluczyła też wyrzucenia ich z międzynarodowej rywalizacji – w przyszłości.

Ta nadeszła szybko. Zdecydowanej reakcji zażądał od sportowych federacji Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), który do karania potęg podchodził zazwyczaj ostrożnie. Jego stanowcze oświadczenie radykalnie zmieniło oblicze gry.

Władze ruchu olimpijskiego – choć zawsze starały się unikać obarczania sportowców odpowiedzialnością za winy rządzących – zaapelowały o wykluczenie z międzynarodowych zawodów agresorów: Rosjan oraz Białorusinów. FIFA nie miała odwagi podjąć takiej decyzji samodzielnie, ale po ruchu MKOl-u musiała to zrobić.

Jej szef Gianni Infantino początkowo chciał, aby świat wciąż kopał piłkę z agresorem – na neutralnym gruncie oraz z zastrzeżeniem, że rywale nie mogą użyć flagi i wysłuchać hymnu, a formalnie wybiegną na boisko jako reprezentacja rosyjskiej federacji (RFU).

FIFA najpierw zaoferowała pakiet pozornych sankcji, które znamy z igrzysk w Tokio (2021) i Pekinie (2022), gdzie sportowcy płacili za tuszowanie przez działaczy istnienia wspieranego przez państwo systemu dopingowego.

Rosjan...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12204

Wydanie: 12204

Spis treści
Zamów abonament