Kamera smartfona zbada układ krążenia
Były szef jednego z wiodących studiów gamingowych w Polsce, spółki Vivid Games, uruchomił w Estonii startup MX Labs i wprowadza właśnie innowacyjną technologię diagnostyki zdrowia. A to tylko jeden z przykładów, który dowodzi, że polskie tzw. medtechy rosną w siłę.
Nowatorskie rozwiązanie MX Labs opiera się tylko na zaawansowanych algorytmach widzenia komputerowego połączonego ze sztuczną inteligencją – w praktyce użytkownikowi wystarczy tylko telefon z kamerą, by w ciągu 60 sekund obserwacji sztuczna inteligencja, na podstawie analizy obrazu (skan twarzy), zrobiła pomiar pulsu, ciśnienia i innych parametrów życiowych. Nowatorski projekt ma być poszerzony o analizę wskaźników zdrowia psychicznego i behawioralnych. W projekt Remigiusza Kościelnego, byłego szefa Vivid Games, 2 mln dol. zainwestował właśnie fiński fundusz Superhero Capital.
Kościelny porzucił gaming i zajął się branżą digital health. Jak nam wyjaśnia, chciał poświęcić się wartościowemu przedsięwzięciu, jakim jest dostarczanie technologii, które umożliwią ludziom zachowanie zdrowia i poprawę samopoczucia. – Pierwszy problem, który adresujemy, dotyczy wczesnej i szeroko dostępnej diagnostyki nadciśnienia krwi – tłumaczy.
Opracowana przez startup technologia Shen.AI dokonuje pomiarów wyłącznie za pomocą skanu twarzy, który może być wykonany za pomocą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta