Dyskwalifikacja z egzaminu lekarskiego pod kontrolą sądu
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził w swoim rozstrzygnięciu, że powoływanie się przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi na dotychczasowe orzecznictwo jest o tyle nieaktualne, że zmianie uległa treść ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Zdyskwalifikowanemu w toku Lekarskiego Egzaminu Końcowego może przysługiwać skarga do sądu administracyjnego. Naczelny Sąd Administracyjny, pod wpływem skargi kasacyjnej pełnomocnika kandydata na lekarza, uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi o odrzuceniu skargi w przedmiocie dyskwalifikacji z Lekarskiego Egzaminu Końcowego i pozbawienia możliwości przystąpienia do kolejnego terminu egzaminu. To przełom w dotychczasowej linii orzeczniczej. Podstawa dyskwalifikacji może podlegać kontroli sądowoadministracyjnej.
Możliwość odwoływania się od wyników egzaminów państwowych od lat budzi kontrowersje. Szczególnie doniosła była walka maturzystów o możliwość kwestionowania wyników egzaminu maturalnego.
Przez długi czas bowiem decyzja egzaminatorów nie podlegała weryfikacji przez komisję odwoławczą. Miało to doniosłe znaczenie praktyczne, albowiem wynik matury stanowi kryterium rekrutacji na studia.
Znaczenie to potęgował fakt, że szereg egzaminów maturalnych składa się z tzw. pytań otwartych lub nawet dłuższych wypowiedzi pisemnych (np. wypracowań). Kryteria oceny takich prac nie zawsze pozostają jasne, a w konsekwencji wyniki stają się arbitralne. W przypadku z kolei tzw. pytań zamkniętych nie było możliwości kwestionowania ich zasadności i merytorycznej poprawności odpowiedzi wskazanych w kluczu odpowiedzi.
Szeroko medialnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta