Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warunki uznania transakcji za wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną

09 marca 2022 | Rachunkowość | Agnieszka Budziak

Zdarza się, że podatnicy mają niekiedy wątpliwości dotyczące zastosowania wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej uproszczonej. Najważniejsze pytania jakie się pojawiają, dotyczą tego czy w danym przypadku transakcje należy zakwalifikować jako WTT i rozliczyć w procedurze uproszczonej. Podatnicy zastanawiają się, czy w sytuacji w której transport jest organizowany przez ostatniego podatnika, taka transakcja spełnia warunki do uznania jej za WTT.

Celem zastosowania procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej jest uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami w niej uczestniczącymi.

Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną – rozumie się transakcję, w której są spełnione łącznie następujące warunki:

a)

7

trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,

b) przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.

Zgodnie z przywołanym przepisem, wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna to transakcja, w której występuje trzech podatników VAT, którzy uczestniczą w dostawie VAT w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności. Przy czym, z przywołanych regulacji wynika, że procedura uproszczona może być zastosowana wyłącznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12211

Wydanie: 12211

Spis treści

Zamów abonament