Uhonorowanie odkrywcy EKG
8 kwietnia br. w Lejdzie odbędzie się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Willemowi Einthovenowi, holenderskiemu fizjologowi i histologowi, który za odkrycie mechanizmu rejestracji elektrokardiogramu otrzymał w 1924 r. Nagrodę Nobla.
Inicjatywę wbudowania i odsłonięcia owej tablicy podjęła światowa organizacja o nazwie IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers, czyli Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników), odgrywająca wiodącą rolę w rozwoju nauki i techniki związanej z elektrotechniką i elektroniką, ale także z informatyką i telekomunikacją, a obecnie również z inżynierią biomedyczną. IEEE inspiruje techniczne nowości, zwłaszcza w informatyce i telekomunikacji, oraz ustanawia normy, które potem są przestrzegane na całym świecie, dzięki czemu komputer wyprodukowany na Tajwanie współpracuje bez kłopotów z amerykańskim dyskiem i niemiecką drukarką.
IEEE wydaje wiele fachowych czasopism, organizuje konferencje na najwyższym poziomie i przejawia ogromną liczbę różnych profesjonalnych aktywności, dzięki którym nasza cywilizacja techniczna wygląda dzisiaj tak, a nie inaczej. Nie mam tu miejsca, żeby nawet w wielkim skrócie opisać, czym jest i co robi IEEE, ale wiedzmy o tym, że m.in. dzięki tej organizacji nasze wyposażenie informatyczne tak dobrze nam służy.
Kamienie milowe IEEE
Obok innych form aktywności IEEE przyznaje także różne odznaczenia i wyróżnienia. Ja sam otrzymałem w 2004 r. medal „For pioneer of neural networks...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta