Strategia UE na rzecz tekstyliów zrównoważonych i o obiegu zamkniętym
Trend tzw. fast fashion, polegający na używaniu tańszej i gorszej jakości odzieży przez krótki czas, przyczynił się do znaczącego wzrostu produkcji oraz konsumpcji oraz produkcji w przemyśle tekstylnym. A to powoduje powstawanie dużej ilości odpadów oraz marnotrawstwo. Czas to zmienić.
30 marca 2022 r. Komisja Europejska opublikowała długo wyczekiwaną przez branżę tekstylną Strategię UE na rzecz tekstyliów zrównoważonych i o obiegu zamkniętym (EU Strategy for Sustainable and Circural Textiles, dalej „Strategia”). Strategia zawiera szeroki katalog działań mających na celu dostosowanie ekosystemu tekstylnego do osiągnięcia zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Jej głównym celem jest to, by do 2030 r. większość wyrobów tekstylnych wprowadzanych na rynek europejski cechowała się trwałością i nadawała się do recyklingu, była wolna od niebezpiecznych substancji, a ich produkcja odbywała się z poszanowaniem środowiska i w sposób etyczny. Strategia jest spójna z postulatami Europejskiego Zielonego Ładu, Planem Działania Dotyczącego Gospodarki Obiegu Zamkniętego oraz Strategią Przemysłową. Ponadto ma na celu stworzenie konkurencyjnego i nowoczesnego sektora, odpornego na kryzysy.
Wyzwania środowiskowe i społeczne
W ostatnich latach coraz częściej i coraz głośniej mówi się o problemach środowiskowych oraz społecznych, z jakimi boryka się przemysł tekstylny.
Tekstylia, mające szerokie zastosowanie w licznych sektorach (meblarskim, medycznym, budowlanym), z jednej strony przyczyniają się do usprawnienia różnych procesów, z drugiej jednak – mają coraz większy negatywny wpływ na klimat,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta