Jak osiągnąć elastyczność w umowie o zamówienie publiczne?
W kontrakcie trzeba jasno sprecyzować w jakich okolicznościach strony podejmą negocjacje zmierzające do wprowadzania w nim zmian, na jakich źródłach danych będą się opierać oraz jakie okoliczności potraktują np. za przejaw siły wyższej, uniemożliwiającej prawidłową realizację umowy.
W niespokojnych czasach, charakteryzujących się dużą zmiennością uwarunkowań gospodarczych – a bez wątpienia od czasu wybuchu pandemii Covid-19 mamy do czynienia z takimi okolicznościami – strony właściwie każdej umowy potrzebują elastyczności, która pozwoli im ławo dostosować się do nowych warunków. Nie inaczej jest w przypadku zamówień publicznych, w końcu na realizację umów zawartych w wyniku procedur uregulowanych w Prawie zamówień publicznych wpływa szereg czynników ekonomicznych. Tymczasem, niestety, ustawodawca rzadko kiedy potrafi nadążyć za rzeczywistością. Dlatego warto, by strony kontraktu o zamówienie publiczne wzięły sprawę w swoje ręce. Co więc zrobić, aby tego rodzaju umowa była jak najbardziej elastyczna? Okazuje się, że wiele zależy od jej stron, a zwłaszcza od zamawiającego, który przede wszystkim odpowiada za przygotowanie tekstu umowy.
Czy umowę o realizację zamówienia publicznego można zmienić?
Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy umowę o zamówienie publiczne można zmienić na podstawie samej decyzji stron, jest złożona. Wszystko zależy od tego, jakie dokładnie zmiany miałyby zostać zawarte w tego rodzaju kontrakcie. Ustawodawca w Prawie zamówień publicznych dzieli je na dwie grupy: oznaczające konieczność przeprowadzenia nowego postępowania o udzielenie zamówienia oraz niewiążące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta