Pre-pack – nabycie aktywów upadającego przedsiębiorstwa
Za sprawą nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe, która weszła w życie 1 grudnia 2021 r., poprawiła się sytuacja potencjalnego nabywcy majątku niewypłacalnego dłużnika w ramach przygotowanej likwidacji – m.in. rozszerzono katalog form wniesienia wadium w takim postępowaniu.
Przygotowana likwidacja (szerzej znana jako „pre-pack”) jest to instytucja, która w uproszczeniu sprowadza się do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości wzbogaconego o ofertę na zakup majątku dłużnika. Z uwagi na to, że obowiązuje w naszym porządku prawnym już od 1 stycznia 2016 r. staje się coraz popularniejszym sposobem na nabycie aktywów upadającego przedsiębiorstwa. Choć ustawodawca przy okazji kolejnych nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe regularnie wprowadza pewne udoskonalenia do przepisów o przygotowanej likwidacji, nadal nie jest ona rozwiązaniem idealnym. Za sprawą ostatniej korekty przepisów, która weszła w życie z dniem 1 grudnia 2021 r. poprawie uległa przede wszystkim sytuacja potencjalnego nabywcy majątku niewypłacalnego dłużnika. Równocześnie poprawiono kilka technicznych mankamentów związanych z procedurą, które wprawdzie samoistnie nie odgrywają pierwszoplanowej roli w praktyce, to tak jak każde usterki techniczne – mogą niekiedy determinować powodzenie całego planu.
Wadium już nie tylko w pieniądzu
Począwszy od nowelizacji przepisów Prawa upadłościowego, która weszła w życie z dniem 24 marca 2020 r. jednym z obowiązków nabywcy jest wniesienie wadium. Cel wprowadzenia tego wymogu wydaje się jasny. Sprowadza się on do eliminacji przypadków składania wniosków pre-packowych przez podmioty,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta