Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezygnacja z przetargu a utrata wadium

15 kwietnia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Łukasz Paweł Goniak

Czy można wycofać się z przetargu nie tracąc wadium? To pytanie w ostatnich tygodniach zadaje sobie wiele firm budowlanym. Branża ta, jak mało która, odczuła bowiem skutki wojny na Ukrainie. W tej sytuacji z dnia na dzień swoją aktualność straciło wiele ofert. Jedynie ich termin związania pozostał bez mian.

Wybuch wojny na Ukrainie pociąga za sobą nie tylko dotkliwe skutki społeczne, ale i gospodarcze. Drastyczny wzrost cen wielu surowców i odpływ z kraju siły roboczej zmienił istotnie sytuację wielu firm, przede wszystkim z branży budowlanej. Kluczowe dla tej działalności produkty podrożały od początku wojny nawet o kilkadziesiąt procent – ropa 25 (a nawet 60 proc. względem cen z początku stycznia), blacha HCR ok. 50 proc., pręty żebrowane ok. 40 proc., asfalt drogowy ok. 30 proc. Te skrajnie inne warunki, w których przychodzi obecnie funkcjonować wykonawcom, a także niepewność co przyniesie przyszłość, sprawiają, że wielu oferentów myśli o wycofaniu się z trwających już przetargów. Największy ból głowy – nieco paradoksalnie - mają oczywiście ci, których oferty okazały się najkorzystniejsze. Wykonawcy ci muszą bowiem liczyć się, że już „jutro” zamawiający wezwie ich do złożenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy i podpisania umowy. Natomiast odmowa w takiej sytuacji zasadniczo nie wchodzi w grę.

Żądanie wypłaty wadium – kiedy?

Artykuł 98 Prawa zamówień publicznych (Pzp) przewiduje bowiem – upraszczając – dwie sytuacje, w których może dojść do zatrzymania (jeśli wniesiono w pieniądzu) lub też żądania wypłaty wadium przez zamawiającego. Nie wdając się w tym miejscu w szczegóły, można wskazać, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12243

Wydanie: 12243

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament