Zmiany w rekompensatach dla sektorów i podsektorów energochłonnych
W ramach systemu rekompensat wielu odbiorców energochłonnych ma możliwość skorzystania z corocznego, liczonego w milionach złotych, wsparcia stanowiącego zwrot części poniesionych przez nich kosztów pośrednich uprawnień do emisji. W tym roku wnioski o przyznanie rekompensat można składać do 30 kwietnia.
Rekompensaty mają ograniczyć ryzyko ucieczki emisji, czyli sytuacji, w której ze względu na koszty związane z polityką klimatyczną przedsiębiorstwa przeniosą swoją produkcję poza Unię Europejską.
5 marca 2022 r. weszła w życie, przyjęta przez Parlament jednogłośnie, nowelizacja ustawy o rekompensatach dla sektorów i podsektorów energochłonnych z 9 lutego 2022 r. Choć mechanizm funkcjonuje począwszy od wypłat za 2019 r., nowelizacja wynikała z konieczności transponowania do prawa krajowego rozwiązań zawartych w unijnych Wytycznych w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. (Wytyczne ETS).
Który przedsiębiorca może otrzymać wsparcie za 2021 rok?
O rekompensaty kosztów pośrednich mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w jednym z sektorów energochłonnych wymienionych w załączniku nr 1 znowelizowanej ustawy. Obok dotychczas objętych wsparciem sektorów (m.in. produkcja stali, papieru,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta