Jak utworzyć park krajobrazowy
Dla władz samorządowych istotne może być zapewnienie ochrony dla cennego przyrodniczo obszaru. Czym cechuje się taka forma ochrony przyrody i jak nadać ją danemu terenowi?
Jedną z form ochrony przyrody wymienionych w art. 6 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1098 z późn. zm.; dalej: u.o.p.) są parki krajobrazowe. Jest to jedna z form ochrony przyrody, która może zostać ustanowiona poprzez działania organów jednostek samorządu terytorialnego, obok m.in. obszarów chronionego krajobrazu, pomników przyrody lub zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Rozstrzygnięcia w sprawie ustanowienia parku krajobrazowego, zostały przez ustawodawcę zastrzeżone do właściwości sejmiku województwa. Swego rodzaju uczestnikami takiego postępowania, poprzedzającego podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia parku krajobrazowego, są też rady gmin.
Istota formy ochrony przyrody, jaką jest park krajobrazowy została określona w art. 16 ust. 1 u.o.p. Ustawodawca przewiduje, że parki krajobrazowe tworzy się dla ochrony obszarów cennych z uwagi na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Celem istnienia parku krajobrazowego jest zachowanie i popularyzacja tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.
Ochrona wartości
Przy podejmowaniu uchwały w sprawie powołania parku krajobrazowego należy brać pod uwagę konieczność ochrony wszystkich wymienionych w art. 16 ust. 1 u.o.p. wartości. Oznacza to, że park krajobrazowy może być utworzony tylko na obszarze, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta