Ustrój sądów wymaga poważnego przemyślenia
Przygotowywane przepisy m.in. nie przewidują, kto miałby podejmować decyzje o kolejnym losowaniu sprawy – przed rozpoczęciem rozprawy.
Projektowane przepisy nowej ustawy–Prawo o ustroju sądów powszechnych i przepisy wprowadzające ustawę–Prawo o ustroju sądów powszechnych (projekty ud 322 i ud323) wprowadzają wiele nowych rozwiązań, które są ze sobą powiązane, a mogą wywoływać różnego rodzaju pytania i wątpliwości. Nie chodzi tutaj o założenie złych intencji projektodawcy. Chodzi o zobiektywizowaną dyskusję społeczną o projekcie poprzez ukazanie różnych możliwości wykładni przepisów. Nie ulega wątpliwości, że projekt zawiera też niebudzące wątpliwości rozwiązania (jak np. gwarancja udziału publiczności w rozprawach zdalnych).
Z oddziału do oddziału
Projekt ustawy wprowadzającej u.s.p. gwarantuje sędziemu, że z chwilą wejścia w życie nowej ustawy jego miejscem służbowym będzie dokładnie ten sam sąd i ten sam oddział – oddział będący wcześniej sądem miejsca służbowego (art. 156 ust. 1 projektowanej ustawy, przepisy wprowadzające u.s.p. ud 323).
Gwarancja ta ustaje – w stosunku do sędziów orzekających w oddziałach sądu okręgowego – dokładnie z tą samą chwilą, z jaką zaczyna obowiązywać, bo już od 1 stycznia 2023 r. (projektowana data wejścia w życie ustawy) sędzia sądu okręgowego może być przeniesiony do innego oddziału (wcześniej innego sądu) bez swojej zgody na okres dwóch lat (art. 39 § 11 projektowanej u.s.p. – ud 322).
W oddziałach sądu okręgowego mają być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta