Tu nie ma nic do ukrycia
Zmiany w wyznaczonych już składach orzekających TK to informacja publiczna.
W ojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 14 lutego 2022 r. wyrok w sprawie zainicjowanej skargą Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na decyzję prezes Trybunału Konstytucyjnego odmawiającą udostępnienia informacji publicznej (sygn. akt II SA/Wa 3343/21). Wyrok ten wiąże się z wcześniejszą aktywnością Fundacji, która we wniosku skierowanym do prezes TK, a następnie w skardze do WSA domagała się m.in. wskazania liczby spraw z lat 2015–2020, w których zarządzeniem prezes TK dokonano zmian sędziego sprawozdawcy oraz składów sędziowskich wyznaczonych do rozpoznania konkretnych spraw, z uwzględnieniem liczby takich spraw i ich sygnatur.
Uwzględniając skargę i uchylając decyzję prezes TK, WSA w powołanym wyroku podkreślił, iż „organy muszą się liczyć z tym, że każdy zainteresowany podmiot ma prawo uzyskać odpowiedź na interesujące go kwestie ze sfery spraw publicznych, a organ zobowiązany jest uczynić temu zadość”. W uzasadnieniu WSA podniósł także, iż wszelkie ograniczenia w dostępie do informacji publicznej powinny być proporcjonalne i znajdować uzasadnienie w interesie publicznym.
Wyrok nie jest wprawdzie prawomocny, ale ze względu na jego przesłanie, podkreślające wartość jednego z najważniejszych praw konstytucyjnych i obywatelskich, jakim jest prawo do uzyskiwania przez obywateli informacji o działaniu organów publicznych, warto rozstrzygnięty nim problem poddać analizie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta