Cementowanie sojuszu
Chcemy, aby wojska sojusznicze zostały w Polsce na stałe. Polacy akceptują też przekazywanie broni dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.
W Polsce stacjonuje teraz ponad 10 tys. żołnierzy sojuszniczych, ich liczba zwiększyła się po agresji Rosji na Ukrainę. Najwięcej jest żołnierzy amerykańskich, ale są też Brytyjczycy, Chorwaci, Rumuni i Kanadyjczycy.
Dodatkowi żołnierze zostali umieszczeni na wschodzie kraju, m.in. w Lublinie, Rzeszowie, Zamościu, Mielcu. Mają ze sobą m.in. czołgi, śmigłowce uderzeniowe, samoloty bojowe.
Nad polską przestrzenią powietrzną lotnictwo NATO rozłożyło parasol ochronny. Rozmieszczone zostały też wyrzutnie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe, w tym system AEGIS i Patriot.
Sceptycy z PiS
Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 80 proc. uważa, że wojska sojusznicze powinny pozostać w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta