Inwestowanie przez fundusz w spółki nie musi oznaczać opodatkowania
Przy ocenie, czy fundusz emerytalny z siedzibą w innym państwie Unii podlega zwolnieniu z podatku dochodowego w Polsce, nie można wymagać, by działał on na zasadach identycznych jak fundusze polskie.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 15 lutego 2022 r. (I SA/Gl 1396/21).
Mający siedzibę w Wielkiej Brytanii pracowniczy fundusz emerytalny lokuje środki m.in. obejmując udziały w innych osobach prawnych. Jedną z takich osób była luksemburska spółka, która pośrednio, poprzez spółkę, której była większościowym udziałowcem, posiadała nieruchomości położone w Polsce. Wartość tych nieruchomości stanowiła ponad połowę wartości aktywów luksemburskiej spółki. W listopadzie 2019 r., jeszcze przed opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, fundusz sprzedał całość swoich udziałów w spółce luksemburskiej.
Fundusz zwrócił się z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytał, czy podlega zwolnieniu z CIT na mocy art. 6 ust. 1 pkt 11a ustawy o CIT i czy w związku z tym dochód osiągnięty ze sprzedaży udziałów w luksemburskiej spółce będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce, mimo że art. 3 ust. 3 pkt 4 ww. ustawy przewiduje opodatkowanie dochodów ze zbycia spółek, których większość aktywów stanowią nieruchomości położone w Polsce. Fundusz uważał,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta