Rośnie kolejka po mały atom zza oceanu
Nawet 22 małe reaktory jądrowe mogłyby powstać w Polsce w latach 30. Ich łączna moc może wynieść ok. 4 GW. Najbliżej są spółki chemiczne i surowcowe.
Potencjał drzemiący w planowanych 22 małych reaktorach jądrowych ma pozwolić przemysłowi na obniżenie cen energii, które stale rosną. Państwowa Agencja Atomistyki (PAA), która będzie certyfikować projekty, studzi jednak zapał.
Partnerstwo gigantów
Jeszcze w grudniu 2021 r. PKN Orlen i Synthos Green Energy, spółka córka koncernu Synthos współpracująca w ramach partnerstwa strategicznego z amerykańskim GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), podpisały umowę inwestycyjną, mającą na celu powołanie spółki celowej do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikroreaktorów atomowych. Zgodnie z umową PKN Orlen i Synthos Green Energy mają po 50 proc. udziałów w spółce. – Jej głównym celem jest przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii MMR i SMR, czyli mikro- i małych reaktorów jądrowych – informuje Orlen.
W ramach współpracy zdecydowano się na wybór reaktorów BWRX-300....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta