Wsteczna korekta przy metodzie liniowej jest dopuszczalna
Podatnicy mogą zmieniać stawki amortyzacyjne w dowolnym momencie. Dotyczy to także okresu, w którym wskutek ponoszenia straty podatkowej, ujmowane w trakcie roku odpisy nie wpływały na wysokość zobowiązania podatkowego.
Możliwość dokonywania korekt to jedno z podstawowym uprawnień podatników. Niestety czasami fiskus stara się naciągnąć przepisy, żeby to uprawnienie ograniczyć. Jednym z przykładów jest zakaz retrospektywnej zmiany stawek amortyzacji. O tym, że taka wykładnia nie ma umocowania w przepisach, przypomniał urzędnikom Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 27 kwietnia 2022 r. (I SA/Łd 92/22; nieprawomocny).
Nawe do zera
Sprawa dotyczyła spółki, która w październiku 2021 r. wystąpiła o interpretację przepisów o CIT. Wyjaśniła, że jej rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. W ramach swojej działalności posiada i wykorzystuje składniki majątkowe stanowiące środki trwałe, podlegające amortyzacji, w tym również te podlegające amortyzacji tzw. metodą liniową, o której mowa w art. 16h ustawy o CIT.
Podatniczka tłumaczyła, że zamierza obniżyć stawki amortyzacyjne dla wybranych środków trwałych do dowolnej wysokości, nawet bliskiej zeru. Miało to obejmować też stawki stosowane we wcześniejszych latach, co do których nie upłynie jeszcze okres przedawnienia zobowiązania podatkowego CIT i tym samym nie upłynie prawo do korekty rozliczeń. Spółka podkreśliła, że obniżenie stawek w każdym przypadku będzie miało skutek od początku danego roku podatkowego. Korektą zostaną zaś objęte wyłącznie środki trwałe, które podlegały lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta