Polscy szefowie bez kompleksów i pełni wiary we własne siły
Nasi menedżerowie wysoko oceniają swoje kompetencje zarówno zarządcze, jak i przywódcze – wyżej niż Amerykanie.
Polscy szefowie ocenili swoje kompetencje menedżerskie przeciętnie na 5,8 pkt w 7-punktowej skali, a za kompetencje liderskie przyznali sobie nieco ponad 5,5 pkt. I w obu tych kategoriach była to najwyższa mediana w badaniu, którym eksperci z Akademii Leona Koźmińskiego objęli po 200 menedżerów z pięciu krajów: Polski, Francji Japonii, Indii i USA. (Badanie rozpoczęte w styczniu 2019 r. trwało do stycznia 2022 r.)
W wysokiej ocenie swoich kompetencji liderskich i menedżerskich Polacy uplasowali się na pierwszym miejscu, wyprzedzając nawet Amerykanów i Francuzów.
Ambitne młode wilczki
– Polscy menedżerowie nie mają kompleksów – raczej zmierzają w stronę narcyzmu niż nadmiernej skromności – komentuje dr hab. Anna Baczyńska z Katedry Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego, profesor ALK i współautorka badania. Według badania ALK znaczący wpływ na samoocenę własnych kompetencji ma wiek badanych.
Najbardziej przekonani o swoich kompetencjach przywódczych i umiejętnościach pokonywania ograniczeń okazali się najmłodsi z badanych, ci przed trzydziestką. Jak zwraca uwagę Anna Baczyńska, ta wysoka samoocena „młodych wilczków” jest zjawiskiem widocznym nie tylko w Polsce,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta