To będzie kolejny trudny rok dla producentów sprzętu AGD
Zawirowania w logistyce spotęgowane wojną w Ukrainie plus wzrost kosztów energii i wysoka inflacja – nie wiemy, jak tak wiele zmiennych wpłynie na poziom sprzedaży – mówi Federico Rosales, prezes Whirlpool Company Polska.
Jak branża AGD odczuwa kryzys wywołany wojną w Ukrainie?
Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie długofalowe konsekwencje wywoła konflikt. Po pierwszym szoku nasza reakcja najpierw skupiła się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom. Zawiesiliśmy operacje handlowe w tym kraju, natomiast już teraz je wznawiamy. Nasza działalność w Rosji także w oczywisty sposób odczuwa to, co się dzieje. W dużej części produkcja i zaopatrzenie zostały wstrzymane, skupiamy się na kontynuowaniu dostaw tylko podstawowych kategorii sprzętów, niezbędnych do funkcjonowania. Chcemy działać odpowiedzialnie, dostaw zupełnie nie wstrzymujemy. Chłodzenie wymagane jest choćby przy przechowywaniu żywności czy leków, nie możemy ludzi tego pozbawić. To oczywiście bardzo trudny moment dla nas wszystkich, staramy się zachować w nim jak najlepiej i odpowiedzialnie.
Sytuacja w innych krajach także jest skomplikowana. Tylko w Polsce w strukturach Whirlpool pracuje ok. 1200 osób z Ukrainy, zaobserwowaliśmy cały szereg reakcji na kryzys wywołany wojną. Emocjonalnie jest to ogromne wyzwanie, ale pozytywnie działa skala inicjatyw solidarnościowych i tego, w jaki sposób ludzie pomagają uchodźcom. W firmie prowadzony jest szereg projektów pomocowych z myślą o uchodźcach, zapewnieniu im odpowiedniego schronienia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta