Uboczny charakter czynności ma znaczenie
To, że podatnik incydentalnie dokonywał czynności podlegających opodatkowaniu w postaci odpłatnego udostępniania samochodów dla celów prywatnych pracownikom i członkom zarządu nie pozbawiał prawa do zwolnienia przy ich sprzedaży.
Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o VAT w zakresie zwolnienia dla sprzedaży samochodów. We wniosku z sierpnia 2021 r. podatnik wyjaśnił, że jest towarzystwem funduszy inwestycyjnych. Jest zarejestrowany dla VAT jako czynny, a wykonywana przez niego działalność korzysta ze zwolnienia. Fundusz wskazał, że do celów swojej działalności gospodarczej nabył i wykorzystuje samochody osobowe. Te są m.in. odpłatnie udostępniane zatrudnianym pracownikom i członkom zarządu do celów prywatnych, w momentach, gdy nie wykorzystuje się ich do celów działalności statutowej.
We wniosku zaznaczono jednak, że udział wartości czynności związanych z udostępnieniem samochodów w łącznej wartości obrotu dla celów VAT nie przekracza średnio w każdym roku poziomu 0,04 proc. W ogóle udział rocznego obrotu z czynności opodatkowanych VAT w całym nie przekraczał średnio w każdym roku poziomu ok. 0,06 proc. Dlatego fundusz uważał, że obowiązująca go proporcja z art. 90 ust. 2–8 ustawy o VAT wynosiła 0. Zaznaczył też, że w związku z tym nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT.
Podatnik uważał, że transakcja sprzedaży samochodów korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Uzasadniał bowiem, że nie może wykonywać działalności innej niż wymieniona w przepisach o funduszach inwestycyjnych. Jedynym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta