Powszechne wakacje kredytowe a prawa nabyte kredytodawców
Trudno znaleźć uzasadnienie dla ingerencji ustawodawczej w przypadku, gdy pomimo wzrostu wysokości rat dany kredytobiorca jest nadal w stanie bez większych problemów obsługiwać kredyt hipoteczny o zmiennej stopie oprocentowania.
Szeroką dyskusję wywołuje ostatnio koncepcja tzw. wakacji kredytowych przewidzianych w projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Projekt ten znajduje się obecnie na etapie prac parlamentarnych. Na jego tle oceny prawnej wymaga dopuszczalność nieselektywnej ingerencji ustawodawczej w terminy spłat kredytów hipotecznych.
Istota wakacji kredytowych
W art. 73 ustawy o pomocy kredytobiorcom przewidziano, iż na wniosek konsumenta zawiesza się spłatę kredytu hipotecznego udzielonego w walucie polskiej. Zawieszenie przysługuje w wymiarze dwóch miesięcy przypadających pomiędzy 1 sierpnia 2022 r. a 30 września 2022 r. oraz kolejnych dwóch miesięcy w IV kwartale 2022 r., a do tego w okresie miesiąca w każdym z kwartałów w 2023 r. Łącznie wakacje kredytowe mogą objąć zatem osiem rat kredytowych. W tym czasie kredytobiorca nie będzie musiał spłacać zarówno odsetek, jak też kapitału kredytu.
Wakacje kredytowe mają dotyczyć konsumentów będących stroną umowy o kredyt hipoteczny, pod warunkiem, że taka umowa została zawarta przed dniem 1 lipca 2022 r. w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych oraz termin zakończenia okresu kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy od powyższej daty.
Możliwość zawieszenia spłat rat kredytowych nie jest uzależniona od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta