Brak planu dekarbonizacji przemysłu
Rządowi nie udało się przejąć inicjatywy w wyznaczaniu planu dekarbonizacji największych firm ani stworzyć dla nich przekonującej zachęty. Są jednak narzędzia łączące te cele.
Bezpośrednie emisje dwutlenku węgla z głównych przemysłów energochłonnych w Polsce stanowią około jednej piątej emisji całej gospodarki. Odpowiada to około 55 mln ton CO2. To tyle, ile wynoszą emisje całej gospodarki greckiej. Przemysły energochłonne – przede wszystkim produkcja cementu, hutnictwo, petrochemia i produkcja koksu oraz chemia – to najsłabsze ogniwa polskiej wizji dekarbonizacji gospodarki.
Wojna zmieniła sytuację
Jedyny plan rządu w tym zakresie, czyli polityka przemysłowa Polski, wypracowany w 2021 r., nigdy nie został i prawdopodobnie nie zostanie przyjęty w proponowanym kształcie. Co więcej, nawet gdyby dokument został przyjęty, to zawiera jedynie ogólną diagnozę i listę instrumentów. To dobry pierwszy krok, brakuje jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta