Jakie sankcje za nierozliczenie dotacji oświatowej?
Osoba prowadząca przedszkole może ponieść odpowiedzialność za brak rozliczenia rocznego dotacji. Może to być m.in. kara pieniężna o znacznej wysokości.
∑ Jako osoba fizyczna wpisana do rejestru CEIDG prowadzę niepubliczne przedszkole. Mam problem, ponieważ nie rozliczyliśmy dotacji za 2021 r. Gmina skierowała więc skargę na mnie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Czy grozi mi - jako podmiotowi prywatnemu, a nie publicznemu - jakaś odpowiedzialność? Nie składałem też rozliczeń częściowych – miesięcznych.
Z kontekstu podanego stanu faktycznego należy wnioskować, że przedszkolu została udzielona w 2021 r. tzw. dotacja oświatowa. Mechanizm udzielania tych dotacji określają przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Z art. 38 ust. 1 ww. ustawy wynika, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, oraz tryb przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania, w tym zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania, termin przekazania informacji o liczbie odpowiednio dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz termin i sposób rozliczenia wykorzystania dotacji.
Wskazany wyżej przepis art. 38 ust. 1 nawiązuje m.in. do art. 17 ust. 3 ww. ustawy, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta