Pokaż dłużniku swój majątek
W dobie licznych bezskutecznych egzekucji komorniczych, wierzyciele wciąż zapominają lub świadomie rezygnują z dodatkowej możliwości ustalenia stanu majątkowego oraz źródeł dochodu dłużnika. Tymczasem aktywność wierzyciela może istotnie zwiększyć powodzenie windykacji.
Ustaleniu nie tylko aktualnej, ale przede wszystkim przeszłej sytuacji majątkowej dłużnika służy instytucja wyjawienia majątku zawarta w kodeksie postępowania cywilnego (k.p.c.). Uzyskane w ramach tej czynności sądowej informacje, mogą istotnie rzutować na decyzje wierzyciela o kierunku dalszych czynności egzekucyjnych lub o podjęciu przez niego innych czynności, które finalnie skuteczną egzekucję mogłyby urzeczywistnić.
Nie warto czekać z wnioskiem
Wierzyciel, co do zasady, może złożyć wniosek o wyjawienie majątku przez dłużnika dopiero w związku z prowadzoną przeciw niemu egzekucją. Musi on bowiem:
∑ wykazać, że zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub
∑ wykazać, że nie uzyskał w toku egzekucji w pełni zaspokojenia swej wierzytelności (egzekucja bezskuteczna lub częściowo bezskuteczna).
We wskazanych przypadkach wierzyciel powinien szybko wszcząć egzekucję i jak najszybciej pozyskać od komornika pisemną informację, z której wynikać będzie, czy posiadany przez dłużnika majątek, jest w stanie zaspokoić egzekwowaną wierzytelność lub postanowienie komornika o umorzeniu egzekucji z powodu choćby częściowej bezskuteczności (nie musi być to postanowienie prawomocne).
Wierzyciel może wystąpić z wnioskiem o wyjawienie majątku także przed wszczęciem egzekucji przeciwko dłużnikowi. W takiej jednak sytuacji wierzyciel...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta