Kumuluje się odroczony popyt na mieszkania
Popyt na mieszkania wyraźnie zmalał z powodu wysokich kosztów i niższej dostępności kredytów – ale po poprawie sytuacji makro wróci ze zdwojoną siłą, jak po odreagowaniu po pandemii w 2021 r.
Według ekspertów HRE Think Tanku rynkowi mieszkaniowemu nie grozi zapaść. Wchodzi on w fazę schłodzenia, ale między popytem a podażą nie ma nierównowagi mogącej przełożyć się na spadek cen. Analitycy podtrzymują, że pod koniec tego roku ceny mieszkań w największych miastach będą o 7–12 proc. wyższe niż pod koniec 2021 r. Sprzedaż lokali na rynku pierwotnym skurczy się rok do roku o 15–25 proc.
HRE Think Tank opublikował odczyt autorskiego indeksu koniunktury na rynku mieszkaniowym za I kwartał 2022 r. Jego wartość wyniosła 0,61. Eksperci założyli, tworząc indeks, że odczyt w granicach 0,15–0,85 świadczy o zdrowej kondycji rynku.
„Wartość plasuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta