Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopot z wojną sprawiedliwą

02 lipca 2022 | Plus Minus | Jacek Czaputowicz
Cmentarz w Mikołajewie na południu Ukrainy, 21 marca 2022 r.
autor zdjęcia: BULENT KILIC/AFP
źródło: Rzeczpospolita
Cmentarz w Mikołajewie na południu Ukrainy, 21 marca 2022 r.

Franciszek twierdzi, że pokój jest wartością nadrzędną. Nie można jednak interpretować jego nauczania w taki sposób, że prowadzenie przez Ukrainę walki zbrojnej nie ma uzasadnienia moralnego.

W przemówieniu wygłoszonym podczas wizyty w byłym obozie Auschwitz-Birkenau, 28 maja 2006 r., Benedykt XVI mówił, że grupa zbrodniarzy obiecywała wielkość, przywrócenie honoru i znaczenia narodowi, a posłużyła się nim jako narzędziem swojej żądzy panowania. Czy słowa te nie oddają dzisiejszej sytuacji za naszą wschodnią granicą? Dziś też słyszymy, jak Władimir Putin deklaruje, że chodzi o przywrócenie wielkości, honoru i znaczenia narodowi, podczas gdy wiemy, że w rzeczywistości celem jest spełnienie żądzy panowania nad innymi. Ponieważ Ukraina nie chce się zgodzić na ten status, jesteśmy świadkami jej niszczenia przez Rosję. Ukraina jest dziś ofiarą, którą społeczność międzynarodowa musi bronić.

* * *

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, w niedawnym wywiadzie dla telewizji francuskiej, oskarżył Zachód o łamanie „obietnic o nierozszerzaniu NATO na Wschód”, o konfrontacyjną politykę wobec Rosji, promowanie rusofobii i akceptację ukraińskich zbrodni. Stany Zjednoczone – mówił rosyjski minister – roszczą sobie prawo ingerowania w dowolnym miejscu na świecie, jeżeli uznają, że stanowi to zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. 

Zdaniem Ławrowa Rosja jest zmuszona chronić ludność i język rosyjski, który był dyskryminowany przez ukraińskie władze. Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12307

Wydanie: 12307

Zamów abonament