Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Abuzywność kredytów walutowych, czyli zapędzeni w kozi róg

06 lipca 2022 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Wystawienie konsumenta na pole bitwy między prawnikami z pewnością nie służy jego interesom.

Nieważność kredytów walutowych stała się poważnym wyzwaniem, nie z powodu ilości spraw i zagrożenia dla systemu bankowego, ale bezradności konceptualnej podmiotów odpowiedzialnych za rozwiązanie problemu. Konsekwencje dotykają strony procesów i sądy powszechne pierwszej instancji, mimo że z nich pochodzą obowiązujące dziś kierunki orzecznictwa, a także zapytania do TSUE. Z powodu apelacji do pierwszej instancji nie należy ostatnie słowo, co przedłuża doprowadzenie do tzw. ukształtowanych poglądów orzecznictwa. Również brak rzeczowego stanowiska, jakie powinien zająć sąd prawa, nie ułatwia pracy sędziom powszechnym. Nie mają oni czasu ani możliwości oddawania się kolejnym dylematom, ponieważ muszą wydawać wyroki tysiącami, skoro mają tysiące takich spraw w swoich referatach. Trudno więc uwierzyć, że rozpoznanie spraw w rozsądnym czasie i w obu instancjach okaże się możliwe. Czy na pewno tak być musi i nie da się problemu ogarnąć lepiej niż do tej pory?

W technice metodą sprawdzania rozwiązań są testy, w filozofii to gnoza, w biznesie dyskusja, w sztuce krytyka itd. Idąc tym tropem, można więc zapytać: czy obecne metody postępowania są właściwe, skoro nie przynoszą właściwych rezultatów? Tu jednak wyłania się pierwsze ważne spostrzeżenie: w istocie nie ma jednej powszechnie uznawanej metody postępowania, jaką stosowałyby sądy, kierując się chociażby dorobkiem doktryny czy uchwałami Sądu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12310

Wydanie: 12310

Spis treści

Zamów abonament