Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za granicą: płacić, aby nie przepłacić

07 lipca 2022 | Moje pieniądze | Przemysław Szubański
Gdy zadbamy o korzystny kurs zamiany złotego na miejscową walutę możemy w spokoju kontemplować takie widoki
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Gdy zadbamy o korzystny kurs zamiany złotego na miejscową walutę możemy w spokoju kontemplować takie widoki

Banki i niektóre instytucje finansowe oferują karty wielowalutowe i opcję połączenia zwykłej karty z kontem walutowym. Ale gotówka na wymarzonym urlopie też się przyda.

Karta na ogół wymaga podpięcia pod konta walutowe. Ale mBank proponuje tylko jedno konto – i to niewalutowe. Zwykłą kartą debetową można płacić we wszystkich walutach świata z prowizją za przewalutowanie 3,5 proc. dla kart VISA i Mastercard. Bez potrzeby otwierania kont walutowych i kupowania waluty.

11 walut i więcej

Druga opcja jest standardowa. Należy wybrać i zasilić rachunki w walutach, w których planuje się płacić. Do wyboru jest 11 walut: JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK, EUR, USD, CHF i GBP. Karta rozpozna walutę i pobierze odpowiednią kwotę z rachunku walutowego bez prowizji za przewalutowanie.

Niektóre bankomaty i terminale płatnicze mogą proponować usługi generujące dodatkowe opłaty, na które bank nie ma wpływu.

DCC (Dynamic Currency Conversion) to usługa polegająca na możliwości wypłaty gotówki z bankomatu lub płatności bezgotówkowej kartą za granicą w walucie, w jakiej karta została wydana. Bankomat czy terminal dokonuje przewalutowania transakcji po kursie dostarczanym przez operatora jednego z tych urządzeń – czyli najczęściej niekorzystnym dla klienta. Z kolei surcharge to dodatkowa opłata za wypłatę gotówki w niektórych bankomatach.

W aplikacji mobilnej mBanku jest możliwość zablokowania transakcji z takimi dodatkowymi opłatami. Wtedy jeśli bank zauważy, że bankomat lub terminal chce do transakcji doliczyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12311

Wydanie: 12311

Spis treści

Reklama

Zamów abonament