ORLEN intensyfikuje inwestycje w projekty wodorowe
W tym roku koncern m.in. uruchomił pierwszą w Polsce stację tankowania wodoru, zainicjował i stanął na czele Mazowieckiej Doliny Wodorowej oraz ogłosił strategię, na której realizację wyda do 2030 r. około 7,4 mld zł.
Z wodorem cały świat wiąże ogromne nadzieje, gdyż zapewnia najczystsze i najwydajniejsze spalanie, w wyniku którego powstają tylko energia i woda. W związku z tym to paliwo idealnie wpisuje się w globalne trendy związane z walką o ochronę klimatu i środowiska. Wodór cieszy się też rosnącym zainteresowaniem biznesu. Spółki coraz mocnej stawiają na rozwój technologii związanych z jego produkcją, magazynowaniem, przesyłaniem i wykorzystywaniem na różne cele. Na polskim i regionalnym rynku inwestycje w tym obszarze już od dłuższego czasu prowadzi i intensyfikuje Grupa ORLEN.
Pierwsza stacja
W czerwcu ORLEN uruchomił w Krakowie pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru. Paliwo pochodzi z biorafinerii koncernu zlokalizowanej w Trzebini. Posłuży do zasilania autobusów komunikacji miejskiej jeżdżących po drogach małopolskiej stolicy.
Stacja tankowania to tzw. bateriowóz, w którym zmagazynowane jest 400 kg wodoru. Taka jego ilość pozwala zatankować do pełna miejski autobus wodorowy ponad 11 razy. Ten będzie mógł z kolei przejechać na jednym pełnym tankowaniu do 350 km.
Oprócz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta