Gwarancje spółki-matki dla pracownika
W szczególnych sytuacjach spółka-matka może odpowiadać przed sądem miejsca pracy za zobowiązania wynikłe z umowy pracownika zatrudnionego przez spółkę-córkę. Jest tak nawet wtedy, gdy spółka-matka ma swoją siedzibę poza Unią Europejską.
Taki wniosek płynie z opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 kwietnia 2022 r. w sprawie o sygnaturze C 604/20.
W czym problem
Stan faktyczny przedstawiony przez rzecznika generalnego w omawianej sprawie jest dość skomplikowany, ale w skrócie sprowadza się on do następującego:
Niemiecki pracownik został zatrudniony na stanowisku dyrektorskim na umowie o pracę przez szwajcarską spółkę kontrolowaną przez kanadyjską spółkę-matkę. Wcześniej przez pewien czas był zatrudniany bezpośrednio przez kanadyjską spółkę-matkę. Swoją pracę wykonywał w Niemczech. W dodatku przy zawieraniu umowy ze spółką-córką pracownik podpisał ze spółką-matką umowę gwarancyjną (określoną jako „patron agreement”). Na mocy tej umowy kanadyjska spółka-matka miała ponosić pełną odpowiedzialność za wykonywanie zobowiązań w odniesieniu do umów zawartych przez szwajcarską spółkę-córkę z pracownikiem.
Po ok. pół roku pracownika zwolniono, ale niemiecki sąd pracy uznał zwolnienie za nieważne i zasądził od spółki-córki ponad 400 tys. euro tytułem niewypłaconego wynagrodzenia. Spółka-córka nie zapłaciła tych kwot. Co więcej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta