Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas trwania wypowiedzenia nie zawsze oczywisty

07 lipca 2022 | Kadry i Płace | PAULINA OBARA

Staż zatrudnienia biegnący w okresie wypowiedzenia może przesunąć termin, w jakim umowa o pracę się rozwiąże.

Przysługujący stronom stosunku pracy okres wypowiedzenia i sposób jego obliczania jest co do zasady ustalany bezpośrednio na podstawie kodeksu pracy, co zazwyczaj nie nastręcza większych trudności ani pracownikowi, ani pracodawcy. Sytuacja może jednak ulec zmianie, gdy długość okresu wypowiedzenia zmienia się już w czasie po złożeniu wypowiedzenia drugiej stronie stosunku pracy.

Staż pracy

Zgodnie z art. 36 k.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy na czas określony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Zatem pierwsza zasada, o której powinny pamiętać strony stosunku pracy, to uwzględnianie okresu wypowiedzenia w obliczaniu stażu pracy, od którego zależy prawidłowe ustalenie okresu wypowiedzenia. Złożenie wypowiedzenia nie powoduje bowiem zakończenia stosunku pracy z momentem jego doręczenia drugiej stronie, a uruchamia bieg terminu, po którego upływie stosunek pracy – a zatem okres zatrudnienia – zostanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12311

Wydanie: 12311

Spis treści

Reklama

Zamów abonament