Policjant bez tajemnic
Identyfikatory nie tylko na mundurze, ale i na hełmach powinni mieć wszyscy policjanci, w tym zabezpieczający protesty. Dziś są anonimowi i bezkarni.
Za sprawą projektu grupy posłów wraca dyskusja dotycząca takiego oznakowania policjantów, dzięki któremu bez problemu w razie spornych sytuacji można byłoby ustalić, który funkcjonariusz np. interweniując, nadużył siły. Dziś sprawy o nadużycie tzw. środków przymusu, często kończą się umorzeniem. Policjanci zakryci maskami, nieraz po cywilnemu (jak antyterroryści wysłani do tłumu dwa lata temu w Warszawie), są nie do zidentyfikowania.
Funkcjonariusz oznakowany
Radykalne rozwiązania proponuje grupa posłów Konfederacji, Polski 2050, PiS oraz PS, która złożyła projekt zmian w ustawie o policji. Chcą, żeby policjanci na służbie obowiązkowo nosili numer identyfikacyjny w widocznym miejscu na mundurze, i – co jest nowością – na nakryciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta